Home / مقالات / نحوه گلاب گیری به روش سنتی

نحوه گلاب گیری به روش سنتی

سال‌هاست که در قمصر کاشان مراسم گلاب گیری برگزار می شود و گلاب قمصر در جهان شناخته شده است. البته این شهر به جز گلاب و دیگر عرقیات، محصولاتی همچون عطر گل محمدی دارد که به کشور های دیگر نیز صادر می شود.
فرایند گلاب گیری

گلاب گیری بر پایه فرایند تقطیر است که یکی از رایج ترین روش های جدا سازی مواد با نقطه جوش متفاوت می باشد. در واقع تقطیر، در زمینه استخراج اسانس مواد خشک و گیاهان قدمت طولانی داشته و به دلیل سیستم نسبتا ساده ای که دارد، در مناطق روستایی به سهولت قابل اجرا بوده است. به ویژه تقطیر با آب که یک روش قدیمی و ارزان با تکنولوژی ساده و کم هزینه به حساب می آید.

این سیستم، به طور کلی چهار بخش دارد.
● مشعل یا منبع گرما
● مخزن تقطیر
● سردکننده
● بخش جدا کننده اسانس

مراحل و فرایند تولید گلاب:
در روش سنتی تولید گلاب، پس از پاکسازی گل های محمدی، آن ها را با حدود ۳ برابر آب داخل دیگ ها می ریزند و درب دیگ را محکم می کنند تا بخار از آن خارج نشود.
زیر دیگ ها شعله هایی قرار دارد که با درجه حرارت بالا باعث گرم شدن دیگ و جوشیدن محتویات آن می شود. در سمت دیگر، حوضچه های آب سرد تعبیه شده که در آن ظروف سفالی یا مسی برای جمع آوری قطرات گلاب قرار داده شده است. این قطرات از طریق لوله هایی از دیگ ها به ظروفِ داخل حوضچه، وارد می شود.

گلاب دو آتیشه
شاید نام «گلاب دو آتیشه‌» را شنیده باشید! این گلاب خلوص بیشتری دارد و یک بار دیگر این مراحل روی آن اجرا شده است. به عبارت دیگر، پس از یک بار عمل تقطیر، گلاب به دست آمده را داخل دیگ ریخته و مجددا فرایند را تکرار کرده اند.

جالب است بدانید در پایان گلاب گیری از لایه‌ روغنی بسیار نازکی که روی گلاب ایجاد می شود، برای تولید عطر و از تفاله های گل محمدی به عنوان کود استفاده می شود.

تهیه کننده : سعید سلمانی زاده

درباره شیرین کاظمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *