Home / مقالات / آرایشی بهداشتی / لوسیون بدن چیست ؟ + راهنمای انتخاب

لوسیون بدن چیست ؟ + راهنمای انتخاب

 لوسیون بدن یا پماد موضعی برای استفاده روی پوست کاربرد دارد. همه ی ما خواهان پوستی نرم و لطیف هستیم. اما با استفاده از مواد بهداشتی مانند صابون و شامپو های شست و شوی بدن و حالت قلیایی آن ها پوست ما خشک می شود. البته بعضی افراد نیز به طور کلی دارای پوست خشک هستند. یک راه کار ساده برای برطرف کردن پوست خشک وجود دارد و این راه کار استفاده از لوسیون بدن است.

تفاوت کرم و لوسیون چیست ؟

لوسیون بدن و کرم نوعی امولسیون می باشند. از محلول روغن و آب تهیه شده اند. حال اگر مقدار آب بیش تر باشد به آن لوسیون گفته می شود و اگر مقدار روغن بیش تر باشد به آن کرم گفته می شود.

چه موقع می توانیم از لوسیون استفاده کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که یک دستی به سر و روی خانه بکشید و شروع به نظافت کرده اید و از آن دسته افرادی هستید که بعد از نظافت دستانتان خشک می شود و خارش پیدا می کنید. پس در این مرحله به یک لوسیون نیاز دارید. حتماً بعد از اتمام کار از لوسیون برای دستان خود استفاده کنید. بعضی از افراد بعد از استحمام پوست بدنشان خشک می شود که ممکن است به دلیل سختی آب و یا مواد شوینده با خاصیت قلیایی بالا استفاده کرده باشند، خشکی پوست ایجاد شود. کافی است بعد از حمام از لوسیون مقداری روی پوست خودش بمالید. بعضی افراد هم به طور کلی دارای پوست خشکی هستند این افراد علاوه بر زمانی که از حمام بیرون می آیند می توانند از لوسیون استفاده کنند.

مزایای لوسیون بدن چیست ؟

لوسیون بدن مزایای زیادی دارد. انتخاب لوسیون بدن مناسب پوست بسیار ساده است. در زیر به این موارد اشاره می کنیم.

  • رطوبت رسانی به پوست: افرادی که در مناطقی با آب وهوای خشک زندگی می کنند و دارای سختی آب هستند، باید حتماً برای محافظت از پوست خود از لوسیون بدن استفاده کنید. چون به دلیل سرما و یا گرمای بیش از حد باعث آسیب به پوست و التهاب پوست می شود. پس نیاز به مراقبت دارد.
  • رفع خشکی پوست: فکر نکنید که اگر پوست چربی دارید دیگر به لوسیون نیازی ندارید. بازهم ممکن است قسمت هایی از بدن شما به لوسیون نیاز داشته باشد و حتی لوسیون مخصوص پوست چرب نیز موجود است.
  • رفع ترک و پینه: اگر از دسته افرادی هستید که پاهای شما دچار خشکی و ترک شده است. لوسیون بدن به شما برای رفع آن کمک می کند.
  • بوی خوش: می توانید از لوسیون هایی با رایحه های خوشبو استفاده کنید. تا بعد از حمام از بوی خوش لذت ببرید.
  • شفافیت پوست: لوسیون به بدن شما درخشندگی می دهد. بعضی لوسیون ها دارای اسکراب هستند و موجب پاک سازی پوست بدن نیز می شوند.

انتخاب لوسیون بدن مناسب پوست

حتماً لوسیون بدن مناسب پوست خود را تهیه کنید تا تاثیر گذار تر باشد.

اگر پوست شما خشک است بهتر است از لوسیون نارگیل و شیر برنج استفاده کنید.

اگر پوست شما چرب است، لوسیون لیمو و زنجبیل استفاده کنید.

اگر پوست حساسی دارید از لوسیون ماست و انبه استفاده کنید. از لوسیون هایی که دارای اسانس هستند استفاده نکنید.

اگر پوست شما معمولی می باشد از لوسیون های با ویتامین         C استفاده کنید.

لوسیون بدن نسبت به وازلین و روغن های گیاهی طرفدار های زیادی دارد زیرا علاوه بر نرمی و لطافت بخشیدن به پوست باعث چرب شدن پوست نمی شود و روی پوست شما احساس سنگینی ایجاد نمی کند. لوسیون ها به دلیل اینکه از حجم بیش تری از آب تشکیل شده اند به طور حتم باعث لطافت پوست شما می شوند.

چه زمانی از لوسیون بدن استفاده کنیم؟

لوسیون بدن هیچ ضرری ندارد و باعث نرمی و لطافت و درخشندگی پوست می شود. بهترین زمان استفاده از لوسیون بعد از حمام می باشد زمانی که بدن شما هنوز به طور کامل خشک نشده و کمی رطوبت دارد.

ترکیبات رایج لوسیون بدن شامل موارد زیر است. که بسیار برای داشتن پوستی نرم موثر هستند.

ماده کرودامول: باعث ایجاد خاصیت نرم کنندگی در لوسیون می شود.

روغن مورینگا: یک گیاه آفریقایی است. باعث نرم شدن پوست می شود و خاصیت تقویت کنندگی دارد.

ویتامین C : باعث کاهش چروک پوست می شود.

ویتامین E : یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و برای رفع التهاب بسیار موثر است.

ماده اولئونیک اسید: یک آنتی اکسیدان قوی می باشد. باعث افزایش نرمی و لطافت و حالت ارتجاعی پوست می شود.

درباره رایان کرامتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *